Sulikezdés a gerincgyógyász tanácsai alapján
Úristen, milyen nehéz a gyerek iskolatáskája! – kiállt fel sok szülő mostanában. Sajnos ilyenkor derül ki, hogy a gyerek által választott trendi modell nem ideális mindennapi viselet. Érdemes megfontolni a gerincgyógyász szakorvos tanácsait táska, íróasztal vagy szék vásárlásakor.
Változhat a tananyag, az iskolai órák száma, a számonkérés módja vagy a tanárok helyzete, de a kisiskolások táskája nehéz volt már 20 éve és az ma is. Az iskolatáskák típustól, mérettől, márkától függetlenül elszámolhatóak a beiskolázási támogatás terhére, mégsem mindegy, hogy melyiket vesszük meg.
„Mivel a gyermek nagyon sok időt tölt az iskolapadban és otthon a tanulással, valamint, ha nincs lehetőség arra, hogy az iskolában hagyja a könyveket, minden nap viszi magával a felszerelését, így a megfelelő táska és szék választásával nagyon sokat tehetünk a gerincbetegségek kialakulása ellen” – mondta Dr. Márkus István, az Országos Gerincgyógyászati Központ gerincgyógyász, gerincsebész szakorvosa.
A jó iskolatáska a szakember szemével
- Fontos, hogy a telepakolt táska súlya ne haladja meg a gyermek testsúlyának 10-12 százalékát, ezért minél könnyebb anyagból készült, annál jobb.
- Az ideális iskolatáskának két vállpántja van, így mindkét vállat egyforma mértékben terheljük, ezáltal pedig elkerülhető a gerinc fél oldalas terhelése. Fontos, hogy a pánt ne szorítsa a gyermek vállát és széles, párnázott legyen.
- A merevített, párnázott hátrész nemcsak a tartást segíti, de kényelmesebbé is teszik a súly viselését.
- Előnyös, ha van derékpánt is a hátizsákon, a súly így a medencecsontra nehezedik, leveszi a vállakról a terhelést.
- A táska mérete is döntő: ne érjen túl a tarkón, a csípőtől egy kicsivel magasabban helyezkedjen el - így nem ütődik minden lépéskor a deréknak -, és ne legyen szélesebb a gyermeknél.
Szerencsére egyre több gyártó törekszik arra, hogy a dizájn és a divat mellett az ergonómia is hangsúlyos legyen. Persze árban hatalmas különbség lehet a táskák között. Azok, akik egészségpénztári megtakarítással rendelkeznek, az szja-visszatérítés révén akár 20%-ot is visszakaphatnak a táska árából, ha igénybe veszik a pénztár beiskolázási támogatását.
Ki veheti igénybe? | A pénztártag vagy a szolgáltatásra jogosult kedvezményezettje, aki a közoktatásról szóló törvényben meghatározott gyermek után családi pótlékra jogosult. | |
Mekkora összeg igénylehető? | Gyermekenként legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér, ami 2023-ban 232 000 forint. | |
Mire lehet költeni? | Tankönyv, füzetek, ruházat, cipő vagy számítástechnikai eszközök árának támogatására. | |
Hogyan lehet igénybe venni? | A vásárlásnál számlát kell kérni a pénztár nevére és elküldeni az onsegelyezo@patikapenztar.hu címre. Minden esetben szükség van a szolgáltatásigénylő-lapra, tanévenként az iskolalátogatási igazolásra, valamint a Magyar Államkincstár által kiállított családi pótlékra való jogosultságot igazoló, 120 napnál nem régebbi dokumentum másolatára is. |
Az otthon tanulással töltött idő is terheli a gerincet, ezért az íróasztal és a tanulószék kiválasztásakor a gyermek mérete legyen a döntő – javasolja Márkus István és hozzáteszi: az sem mindegy, hogyan ülünk a széken. A lényeg, hogy a gyerek feneke amennyire lehet csússzon hátra, a dereka támaszkodjon a szék támlájához és az ékpárna is segít a helyes tartás kialakításában. Lényeges az is, hogy a gyerek támassza a földre a lábát. Ha a gyermekünk túl kicsi a szék magasságához képest, akkor dobozra is teheti a lábát. A fontos, hogy a láb támaszkodjon, így nem terheljük a derekat.
Fotó: freepik.com
Forrás: https://www.multi-pay.hu